دلایل اصلی افزایش آمار طلاق چیست؟

علت اصلی طلاق در ایران به چهار عامل مهم بر می گردد:

-عدم شناخت کافی از طرف مقابل پیش از ازدواج؛

-عدم توانایی برقراری ارتباط موثر و عدم سازگاری زوجین

-تکراری شدن زوجین برای همدیگر

-دخالت های بیرونی

باید برای کم کردن این آمار و داشتن انتخابی درست، چند اصل اساسی را رعایت کرد. اینکه باید برای شناخت طرف مقابل به اندازه ی کافی وقت صرف کرد. لازمه ی آن هم ابتدا شناخت دقیق از خود است. اگر نیازها و خواسته ها و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید، بهتر می توانید انتخاب کنید.

پیش از ازدواج درباره ی نحوه ی برقراری ارتباط با همدیگر صحبت کنید. باید توانایی حل مسئله را داشته باشید و مهارت گوش دادن، مهارت گفتگوی سازنده و هدفمند را پیدا کنید.

سعی کنید هرگز برای همدیگر تکراری نشوید. رابطه ی زناشویی مثل یک موجود زنده، نیازمند رسیدگی است. باید آن را با عشق آبیاری کرد و گاهی شاخه های خشک و زائد آن را هرس نمود. حس ها، نگاه ها، پوشش ها و بذل عشق های روزهای نخست را همیشه با خود حفظ کنید.

اجازه ندهید که دیگران سکان زندگی تان را در دست گرفته و آن را به میل خود هدایت کنند. اجازه ندهید که مادر و پدر از مقام یک مشاور آگاه و دلسوز به مقام یک هدایت گر ارتقا یابند.

هیچ چیز نباید در زندگی مشترک مهم تر از زندگی مشترک تلقی شود. این هیچ چیز می تواند شامل شغل، فعالیت های جانبی، سفر، علایق شخصی و هر چیز دیگری باشد.

گاهی عوامل پیش بینی نشده در ازدواج، می تواند زندگی زوجین را با خطر طلاق رو به رو کند. هر چند مشاوره های پیش از ازدواج توصیه می شود، اما به تنهایی کارساز نیست. اصل اول و مهم صداقت و راستی در زندگی است.

نکته ی مهم دیگر آموزش مهارت های زندگی و مهارت های همسرداری به جوانان است. باید جوانان ما این نکته را بدانند که تفاهم به معنای یک شکل بودن نیست، تفاهم قدرت تحمل افراد با ویژگی های متفاوت است.


/ 0 نظر / 4 بازدید